Tony Buzan The Mind Map Book című könyvében olvashatunk a következő sikersztoriról. Dr. Mark Stanley, a Boeing Aircraft oktatója a mérnöki kézikönyv tartalmát egy 25 láb (7.62 méter) szélességű Mind Map-ben kivonatolta, amivel egy 100 mérnökből álló csapat képzését a korábbi néhány évről néhány hétre rövidítette. Ezzel cégének 11 millió dollárnyi költséget spórolt meg.
A siker arra épült, hogy az információbefogadás hatékonysága jelentősen növelhető, ha az információábrázolás struktúráját az agyi információtárolás struktúrájához tesszük hasonlatossá.
A kognitív pszichológia az emberi gondolkodásra, problémamegoldásra, döntéshozatalra alkalmas deklaratív tudást fogalmak és fogalmak közötti kapcsolatok hálójaként modellezi. A tudásmegosztás kétféle módon történhet, az alábbi ábra szerint.
Dr. Mark Stanley a konvencionális, lineáris tankönyvek helyett a jólstrukturált metódussal ért el jelentős hatékonyságnövelést. Mi pedig azon dolgozunk, hogy ezt a metódust finomítsuk és tegyük jobban használhatóvá. Tudástérképeket készítünk és ennek kezelési technikáját tesszük a zoomolható földrajzi térképekhez hasonlóvá.
A részletekről e sorozat további részeiben fogok beszámolni, addig is ajánlom legutóbbi projektünk eredményének megtekintését. Az Eurostars nemzetközi innovációs program keretében a Heidelbergi Orvosi Egyetemmel együttműködve készítettük el egy anatómia tankönyv prototípusát az általunk javasolt formátumban. Ez ingyenes regisztráció után itt tanulmányozható, valamint az alábbi videóban szemléltetem a szöveges tudásanyag és a tudástérkép közötti különbséget.
Az egyetemről kapott első visszajelzéseink pozitívak, az eredmények kvantitatív mérése még hátravan. Abban bízunk, hogy az általunk kifejlesztett tudástérképezési eszköztárat vállalati környezetben alkalmazva, elsősorban az onboarding és a belső képzések területén a Boeing példájához hasonló gazdasági eredményekké lehet konvertálni.
Ízelítő a sorozat folytatásából:
- a tanulás, mint kognitív pszichológiai folyamat
- magolás és értelmes tanulás
- olvasási stratégiák
- vizuális nyelvek, információs térképek
- a tudás gépesítése
- tudásgráfok
Siklósi István – 4D Soft Kft.