Majd’ 20 éve követjük (sőt egy kicsit irányítjuk is) a tudásmenedzsment (TM) piac történéseit. Az elmúlt években komoly változást tapasztaltunk a szervezetek hozzáállásában. A 2020-as év (kedvező) tapasztalatai alapján nagy várakozással tekintünk a következő év elé. Ezzel kapcsolatos gondolatainkat és terveinket osztjuk meg az alábbi írásban.
Az elmúlt időszak évelemző írásait újra olvasva, kitűnt, hogy egyre optimistábban fogalmaztunk szakmánk (a tudásmenedzsment) elfogadottságával kapcsolatban.
Tavaly is markáns jelzéseket észleltünk, amik azt mutatták, hogy a szervezetek mind inkább felismerik a tudásgazdálkodás fejlesztésében rejlő lehetőségeket és a változtatások szükségességét.
Nagyon sok szervezetben találkozunk például azzal, hogy TM-mel kapcsolatos szerepeket hoznak létre, sőt szervezeti egysége elnevezésében is megjelenik a tudásmenedzsment kifejezés.
A céges képzéseinken több részvevői is jelezte, hogy felsőfokú tanulmányai során már találkozott TM elemekkel, nem a nulláról kell kezdeni a tudásátadást.
Az előttünk álló időszakra mi is komoly tervekkel készülünk, köztük jó néhány új vagy újszerű fejlesztéssel.
Az alábbiakban röviden felvázoljuk elképzeléseinket. Mindenkit biztatunk, hogy csatlakozzon hozzánk a kidolgozásban vagy a megvalósításban. A jövőben folyamatosan jelentkezünk az egyes témák részleteivel.
1. Tudásmenedzser Akadémia – CKO Academy
A rengeteg összegyűlt TM tudásanyagunkat olyan módon rendezzük és fejlesztjük tovább, hogy annak alapján egy „végzettséget adó” fejlesztő programot tudjunk megvalósítani. Természetesen, nem a „papíron” lesz a hangsúly, hanem az lesz a célunk, hogy a velünk együtt tanulók olyan kompetenciára tegyenek szert, amivel már érdemben kézbe tudják venni szervezetük tudásgazdálkodásának és tudáskultúrájának fejlesztését.
Módszertanilag is komplex programot rakunk össze; a klasszikus képzési technikák mellett, nagy hangsúlyt helyezünk az öntanulás támogatására, a készségek fejlesztésére. A több modulból álló képzés fontos eleme lesz egy konkrét TM fejlesztés megvalósítása a részvevő cégénél, ami a learning by doing elv alkalmazása mellett, a képzés megtérülését is elősegíti.
2. Szolgáltatás portfóliónk átalakítása
Szeretnénk a mai korszerű marketing szemléletnek megfelelő szolgáltatási portfóliót kialakítani. Eddig tőlünk vagy képzést, vagy komplex tanácsadói folyamatot lehetett vásárolni. Elkezdtünk dolgozni azon, hogy színesebbé tegyük a repertoárunkat.
2 irányban gondolkodunk:
- Egy-egy speciális területen célzott beavatkozások indítása (pl. onboarding folyamat fejlesztése, tudásbázis építés, tudásmentés megvalósítása…)
- Egymásra épülő szolgáltatási termékcsaládok kifejlesztése, amiknek akár egy-egy önálló eleme is igényelhető.
Egy példa az onboarding területéről:
- Új belépő kezelésének folyamatábrája: ingyen letölthető infó grafika
- Onboarding folyamat részletes útmutató: pár ezer forintos segédanyag
- Szervezetre szabott onboarding rendszer kialakítása tanácsadói támogatással: néhány napos megbízás
- Komplex tanácsadás a szervezet onboarding rendszerének megtervezésére, kialakítására, implementációjára, az érintett szereplők felkészítés, képzése: egyedi ajánlat alapján
3. Kisvállalkozások tudásalapú működésfejlesztése
Miért hatékonyabbak a nagyvállalatok a KKV-nál? Mi (talán nem meglepő módon) a tudásbeli- és a tudásmenedzsment terén meglévő hátrányra vezetjük vissza az okokat.
Lehet-e ezen változtatni? Egy kisvállalkozás számára ugyanis elég misztikusnak tűnik, hogy TM tanácsadást vegyen igénybe, az eddigi praxisunkban ez elvétve fordult elő.
Egy pilot programunk elindult ezen a területen, és előkészületben van egy másik is. A tapasztalatok alapján szeretnénk egy olyan módszertant kidolgozni, ami megfizethető a kisvállalkozások számára, és viszonylag gyorsan, jól mérhető eredményt hoz az ügyfelünknek.
A tervezett program munka elnevezése: tudásalapú működésfejlesztés.
4. Határterületi integrációk
Régóta hangoztatjuk, hogy a tudásmenedzsment legfőbb küldetése, hogy hozzájáruljon a szervezet stratégiájának megvalósításához, a működési hatékonyság javításához. A beavatkozás sikerének mérésére különböző mutatószám rendszereket is javasolunk. Egyik legnehezebb feladat, hogy pontos képet kapjunk a célterület teljesítményének változásáról.
A közelmúltban kezdtük meg az egyeztetéseket a Dynatrace alkalmazás hazai szakembereivel. Ez a szoftver képes számítógépes munkafolyamatok olyan szintű monitorozására, amiből kideríthető az egyes munkafolyamatokra fordított idő, az elvégzett lépések eltérése a standard-tól, az egyes munkavégzők teljesítményének eltérése…
Az együttműködéstől azt várjuk, hogy az ügyfeleinknél könnyebben megtaláljuk a best practice-ket, a nem tudásból fakadó veszteségeket, és mérni tudjuk a TM beavatkozásaink hatását akár egy konkrét munkavállaló esetében, akár az egész szervezetre vonatkozóan.
A felsorolt terveinkkel kapcsolatban már most várjuk az érdeklődőket, együttműködési szándékokat, javaslatokat, de az évsorán a szokásos fórumainkon (online workshopok, TM hírlevél) folyamatosan beszámolunk a fejleményekről.