Ég veled, bús hétfő!
Egyszer kifejtettem egy barátomnak, hogy szerintem jóllétünket és elégedettségünket az jelzi a legjobban, hogy általában hogyan érezzük magunkat vasárnap este és hétfő reggel. Felháborodott. Az ő paradigmájában ez egy szükséges, menetrendszerű rossz érzés mindenkinek, aki a klasszikus hétfő-péntek munkarendben dolgozik. Ennyiben maradtunk, mert tudtam, hogy a paradigmaváltás rendszerint hosszabb mentális folyamat, mint egy baráti beszélgetés. (A folyamatban segíthet Vonneguttól a Bajnokok reggelije.) A kapcsolatunk azóta is remek, én pedig még jobban érzem magam minden hét fordulójánál, mert akár már fél óra alatt is fel tudok készülni a jövő hetemre. Ebben a háromrészes sorozatban megmutatom, miért lehet ez neked is értékes, és hogyan tudod elkezdeni, majd gyakorolni.
Bármennyire is nehéznek ígérkezik a következő heted, sokkal könnyebb elfogadni, ha látod, mi az, amit meg tudsz valósítani ahhoz, hogy közelebb kerülj ahhoz az egy héttel későbbi jövőképhez, ami már legalább egy kicsit jobb a mostani állapotnál. Ha túl sok ötleted vagy vállalásod van a hétre, még időben tudsz válogatni közöttük, ha pedig azzal küzdesz, hogy mit kezdj sok szabadidőddel – ez ritkább, de ilyen is van – időben találhatsz magadnak egy jó programot, elkerülheted a last-minute kereséssel járó stresszt. A folytatásban bemutatott gyakorlatok, szokások közül érdemes azt az egyet-kettőt kiválasztanod, amelyek most a legerősebben megszólítanak. Én is így, kísérletezve kezdtem, és találtam meg azokat a megoldásokat (sőt, néha még találok újakat), amelyek segítenek a töltődésben, céljaim elérésében, a munkám és a magánéletem közötti harmónia megtartásában.
1 óra a felejtés ellen
Kezdésnek érdemes megkeresned azt az idősávot, amikor általában van fél-egy órád arra, hogy fókuszáltan figyelj. Nekem a magánéletben az utolsó aktív vasárnap esti órám vált be, amit kiegészítek a munkahelyi naptár hétfői pontosításával, így egymás köré szervezem a magánéletemet és a munkámat. (Ezzel szemben alapítónk, Gyulay Tibor a pénteki tervezésre esküszik.) Ekkor felütöm a Google naptáramat és azt a listát, amin itt is végig megyek.
- Fix programok előkészületei: a felmerülésüket követően beírtam a kötelező, valamint számomra magas prioritású és fix kezdetű programokat. Ezek előzetes teendőit (pl. egy születésnapi buli esetében ajándék beszerzése) és a szükséges utazást előre beírom. Minél rugalmasabb munkarendben dolgozol, annál inkább érdemes szinkronizálnod naptáraidat, amire a következő részben még kitérek. Addig is íme egy példa a Google-Outlook szinkronra.
- Projektek haladása: ha vannak olyan szálak az életedben, ahol nagyrészt magad osztod be az idődet, ugyanakkor fontos, hogy rendszeresen haladj egy kicsit, érdemes itt átgondolni, hogy mit valósítanál meg ezek közül a héten. Nekem például ilyen volt a nemrég lezárult egyetemi képzésem, valamint a ide tartozik a legtöbb időmet kitöltő hobbim, az írás.
- Feldolgozatlan üzenetek: a levélkezelésről és az üres inbox mentális jóllétre gyakorolt hatásáról korábban itt írtam. A még olvasásra váró levelek, chat üzenetek közül legalább azokat érdemes ekkor feldolgozni, amelyek várhatóan feladatot vetnek fel vagy érdekes programlehetőséget kínálnak. A legjobb minddel végezni, esetleg párat halasztani egy olyan napszakra, amikor várhatóan lesz is időd foglalkozni velük.
- Halasztott tételek: érdemes átfutni egyszer az előző heti naptárt, hogy van-e benne elmaradt program vagy teendő. Ha még aktuális, ideje átütemezni.
- Sport: vehetném a hobbik közé, de ez nekem a legelfoglaltabb heteimen is magas prioritás, itt soha nincs kifogás. (A másik ilyen a könyvolvasás, de arra naptár nélkül is minden nap hagyok időt.) Legalább heti 2, de inkább 3 intenzív mozgásnak mindig csinálok helyet, és lehetőleg nem egymást követő napokra ütemezem őket a megfelelő pihenés érdekében. Neked melyik hobbid ilyen fontos?
- Hobbik: érdemes minden, rendszeresen vagy alkalmanként végzett (esetleg elkezdeni tervezett) hobbinkról egy listát vezetni és átgondolni, melyekre lesz alkalmas a jövő hét. Ha pedig ideje beszerezni valamit hozzá (pl. egy új könyvet), azt is érdemes ütemezni. Feltűnhetett, hogy a hobbik viszonylag hátul vannak a listámon. Az enyém egy vállaltan feladatorientált megközelítés, ugyanakkor a produktív és a pihenős, illetve egyéni és társas órák arányára nagyon is ügyelek.
- Társas kapcsolatok: Gyakran zárulnak beszélgetéseid a következőképpen? „Ne várjunk ennyit a következővel!” Vagy olyan rég beszéltetek, hogy el sem juttok eddig? Érdemes átgondolni, kinél van ideje becsekkolnod és egyik nap hagynod egy hosszabb szünetet vele egy hívásra vagy egy találkozóra (nekem 2-3 név minden hétre beugrik). Vagy ha éppen új emberekhez kapcsolódnál, ekkor szintén tudatosíthatod és itt a remek alkalom az első lépéshez. Mindenesetre extrovertáltaknak ajánlom előrébb venni a listán ezt a sort.
- Háztartás: felmerülhet, hogy ezt fölösleges tervezni, hiszen ha tervezzük, ha nem, csináljuk. Igen, csak nem mindegy, hogy egy héten négyszer rohanunk-e el éhesen a boltba (jó eséllyel csúcsidőben), vagy egyszer megyünk el nyugodtan és beszerzünk mindent, amire szükségünk van, és még a nagy sort is elkerüljük. Én ezen a téren minimalista vagyok, mégis azt találtam korábbi naplózásaim során, hogy heti 7 órát simán eltöltök ezekkel a teendőkkel. A nagyobb teendőket érdemes tehát nagyjából beütemezni, a kisebbek (pl. mosogatás) kapcsán pedig bőven elég tudatosítani, hogy apránként sokra mennek.
- Leltár: vannak témák, amiket érdemes havonta/negyedévente elővenni és ránézni, hogy is állunk velünk. Nekem ilyenek a pénzügyeim és az éves céljaim követése – utóbbiak tervezéséről is tervezek egy cikket. Egy-egy csendes órát bőven megérnek alkalmanként ezek a körök.
- Alvás: gyakran az első dolog, amiből alkuszunk magunkkal szemben. Nagyon széles szakirodalma van, én itt és most csak egy egyszerű és rugalmas szabályt javaslok: legyen egy nap még a legelfoglaltabb heteden is, amikor kialszod magad! Minél kevesebb „túlórára” van szükséged az ágyban, annál kevésbé fontos erre külön ügyelned a tervezéskor. Minél több dolgod van ezzel, annál inkább érdemes előre venned a listán.
- Minden napra egy „várós” dolog: még a legnehezebb hetekben is sokat ad hozzá közérzetünkhöz, ha legalább a nap végén vár ránk valami az alváson kívül, amiből töltekezni tudunk és már akár napokkal korábban várjuk. Ez lehet akár csak egy sorozat epizódja vagy valami annál rövidebb is. A lényeg, hogy hagyjuk meg rá az időt és tegyük félre addig minden halasztható kötelezettségünket!
Ha elsőre neked is nehéz elképzelned, hogyan dolgozhatók be a fentiek egy naptárba, vagy naptárazol, de szeretnéd fegyelmezettebben és következetesebben csinálni, érdemes velem tartanod a következő részekben is.
Melyik gondolat szólított meg a legjobban a fentiek közül? Mit fogsz kipróbálni ennek nyomán?
Ha nem Idő- és tudásgazdálkodás hírlevelünkben találtál a cikkre, de még olvasnál hasonlókat tőlünk és szeretnél értesítéseket kapni időgazdálkodás témájú programjainkról, könnyedén feliratkozhatsz egy perc alatt az alábbi linkre kattintva.
Ha Te is megjelentetnéd gondolataidat blogunkon, küldd el ötletedet a szabo.marton@kmexpert.hu e-mail címre!