A jövő (jelen?) technikája a tudásátadásban
A műszaki területeken régebben a valóságot 2D műszaki, térbeli perspektivikus ábrákon és maketteken igyekeztek bemutatni. A műszaki ábrázolásnak új lendületet adott a számítógépi szimulációs technológia és a képi megjelenítés megjelenése, mely mára odáig fejlődött, hogy az animált valóságszerű háromdimenziós képi világ amindennapjaink része és kifinomult eszközök segítségével virtuális terekben tevékenykedhetünk úgy, hogy a lehető legteljesebb módon átélhetők legyenek a történetek és helyzetek.
A virtuális valóság (Virtual Reality – VR) nem más, mint egy számítógépes rendszerek és technológiák segítségével előállított mesterséges környezet, amellyel a felhasználó virtuális identitása révén lép interakcióba. A virtuális térben emberek különböző feladatokra való felkészítése is elvégezhető, melynek előnye, hogy időben és térben elválasztható a valós helyszínektől, így ott nem akadályozza a munkavégzést. A virtuális valóságban a mesterséges világot a felhasználó élethű, valós világban létező környezetnek éli meg. E környezet interaktív, tehát a felhasználó cselekvése hatással van a VR környezetre, adott esetben még a valós világgal is kapcsolatban lehet. Fontos, hogy így nincs veszélyhelyzet (a felhasználó nincs kitéve hőhatásnak, sugárzásnak, magasfeszültségnek, oxigénhiánynak és egyéb veszélynek), valamint a rendszer nem helyhez kötött. További előny, hogy egy virtualizációs eszközparkon számtalan helyszín megjeleníthető, nincs szükség költséges gyakorló terek fizikai felépítésére.
A VR technológiák felhasználási köre lényegében végtelen
- Erőművek
- Gáz és olajipar, finomítók, mélytengeri fúrótornyok
- Vegyipar
- Autóipar
- Repülőgépipar
- Egészségügy
- Hadi ipar
- Oktatás, ismeretterjesztés
- Turizmus
Az ipari szektorban az új létesítmények tervezése, ellenőrzése, tesztelése során a virtuális tér alkalmazása az üzemeltethetőség, karbantarthatóság és kritikus helyzetekben való beavatkozás szempontjából növeli a biztonságot, korai hibafelderítést és valósághű oktatást tesz lehetővé.
Autógyártók a formatervezéstől a gyártástechnológia kialakításáig széles körben használják a háromdimenziós technikát. A jármű formájának meghatározását, esztétikai és ergonómiai viszonynak való megfelelőség kialakítását jelentősen megkönnyíti a virtuális technika alkalmazása, hiszen a lehetséges variációkat ily módon úgy is megtekinthetik a döntéshozók, hogy nem kell róluk költséges eljárással maketteket készíteni. Ezen túl más iparágak igényeit is kielégíti a rugalmas igényre szabhatóságánál fogva, mint például a repülőgépipar, erőművi berendezések, szerszámgépek tervezése, üzemeltetése, használatuk oktatása, stb.
A virtuális valóság technológia alapú oktatási rendszer
- A személyzet megfelelő cselekvésre való felkészítését támogatja
- Segítségével az üzemben folyó munka megzavarása elkerülhető
- A felhasználó nincs kitéve veszélynek (magas hőmérséklet, sugárzás, stb.)
- Növeli a személyzet tapasztalatát, ismeretanyagát és felkészültségét
- Csökkenti az emberi tényező nagyságát
- Nagyértékű berendezések (forgácsoló gépek, alakító gépek, fröccsöntő gépek, stb) használatának oktatását teszi lehetővé a gép veszélyeztetése nélkül.
Facebook oldal: https://www.facebook.com/bzn.virtlab.hu/
Weboldal: http://www.bayzoltan.hu/bay-eng/szerkezetintegritas-es-gyartastechnologia-osztaly
Dr. Beleznai Róbert
Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.