2023. augusztus 23.
KM EXPERT
  • Főoldal
  • Rólunk
  • Szolgáltatásaink
    • Mi a tudásmenedzsment?
      • Letölthető prezentáció a TM lényegéről
      • TM fogalomtár
      • Letölthető anyagok
    • TM tanácsadás
    • Tréningek, workshopok
    • Személyes idő- és tudásgazdálkodás tréning
    • Referenciák
  • Cikkek
  • Eseménynaptár
  • CKO ACADEMY
  • Vezetőképzés
  • Kapcsolat
No Result
Összes találat megjelenítése
KM EXPERT
  • Főoldal
  • Rólunk
  • Szolgáltatásaink
    • Mi a tudásmenedzsment?
      • Letölthető prezentáció a TM lényegéről
      • TM fogalomtár
      • Letölthető anyagok
    • TM tanácsadás
    • Tréningek, workshopok
    • Személyes idő- és tudásgazdálkodás tréning
    • Referenciák
  • Cikkek
  • Eseménynaptár
  • CKO ACADEMY
  • Vezetőképzés
  • Kapcsolat
No Result
Összes találat megjelenítése
KM EXPERT
No Result
Összes találat megjelenítése
Főoldal Korábbi cikkek

Tudásmenedzsment az atomenergetikában

Gyulay Tibor írta Gyulay Tibor
2015. szeptember 24.
- Korábbi cikkek
0
12
SHARES
58
VIEWS
Megosztás a FacebookonMegosztás LinkedIn-enMegosztás emailben

Interjú Pásztory Zoltánnal, aki 7 évig vezette a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség TM csoportját

PásztoryA tudásmenedzsment fejlődésének hatalmas lökést adott az atomenergetika. Az öregedő munkaerő távozásával bekövetkező tudásvesztés kockázatának kezelése indította el a TM-mel való intenzívebb foglalkozást. A fukushimai baleset ismételten rávilágított arra, hogy milyen hatalmas jelentősége van a naprakész, megbízható tudásnak az atomerőművek biztonságos üzemeltetésében. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ-IAEA) több mint 10 éve hozta létre a TM-mel foglalkozó osztályát (2012-től főosztály). Riportalanyunk; Pásztory Zoltán 7 és fél évet töltött vezetőként ennél a szervezeti egységnél.

Zoltán! Hogyan kerültél a NAÜ állományába? Milyen szerepet töltöttél be a szervezetben?
Az egész egy kérdéssel kezdődött 2007. Decemberében. Felhívott egy kolléga a NAÜ TM osztályáról és megkérdezte szeretnék-e egy fél évet a NAÜ-ben dolgozni? Ilyen kérdést egyszer tesznek fel az ember életében és persze azonnal igen mondtam. Akkoriban a Stratégiai és Működésfejlesztési Osztályt vezettem a Paksi Atomerőműben. A vezérigazgató úr jóváhagyta, mi több támogatta, hogy fogadjam el a szerződést. A NAÜ TM csoportvezető, aki a kérdést feltette közben nyugdíjba ment és én magpályáztam a helyét, amit 2008. augusztus 1 és 2015. július 31 között töltöttem be. Közben a főosztályvezetőm is nyugdíjba ment és közel egy évig, amíg a pályáztatás lezajlott én vezettem a TM főosztályt.

Mit érdemes tudnunk a NAÜ-ről? Egy ilyen nemzetközi szervezet hogyan tudja segíteni a tagállamokat a tudásmenedzsmentben?
A NAÜ egyértelműen a nukleáris ipar tudásközpontja. A legjobb szakemberek dolgoznak itt a világ majd minden országából. Az a COP (Community of Practice) amit a NAÜ működtet felbecsülhetetlenül értékes. Természetesen az mindig az adott ország kormányának és szervezetinek dötésétől függ, hogy mennyit osztanak meg a világgal abból a tudásból, ami náluk keletkezik. Saját tapsztalatom alapján a legtöbb ország/szervezet szívesen megosztja még a bizonytalan első lépéseket is. A NAÜ által rendezett műszaki tanácskozások (Technical Meeting) kitűnő alkalmak a tudásmegosztásra, benchmarkingra és nem utolsó sorban a hálózatépítésre. A NAÜ a tagállamok tapasztalata és jó gyakorlata alapján különböző kiadványokat készít ezek a NAÜ honlapjáról pdf formátumban ingyenesen letölthetők. Ha valakinek nyomtatott formában is szüksége lenne ezekre, néhány tíz euróért megrendelhetők. Visszatérve konkrétan a tudásmenedzsmentre évente 50-60 rendezvény szervez a TM főosztály ezek mindegyike a TM három fő alkotó elemét támogatja: személyek, folyamatok, technológia (people, process, technology). A TM főosztály még egy nagy területettel foglalkozik: nevezetesen a nukleáris oktatással. Három nagy hálózatot müködtet, amelynek képviselői évente találkoznak tapasztalatcserére. (ANENT-Ázsiai- , LANENT-Latin-Amerikai-, AFRA-NEST-Afrikai-, illetve részt vesz az ENEN-Európai hálózat munkájában-bővebben a honlapon -www.iaea.org/nuclearenergy/nuclearknowledge/)

Merre tart a TM az atomenergetikai szektorban? Mik azok a fejlődési trendek, amikre érdemes odafigyelni? Mit vehetnének át a nem nukleáris szervezetek?
Az elmúlt tíz évben megpróbáltuk elfogadtatnia a TM-et egy „meglehetősen mérnöki környezetben”. Nem minden országban sikerült ez maradéktalanul. Ott ahol a felső- és középvezetés megértette, hogy a tudás az egyik legnagyobb érték a szervezetben és az élére állt a TM Projektnek mint szponzor, vagy maximális támogatásról biztosította a projektet sikeresek voltak. A teljesség igénye nélkül néhány példa: CEZ/Temelin AE (Csehország), SE (Szlovákia), Kozloduy AE (Bulgaria) EnergoAtom (Ukrajna), Palo Verde AE (USA), illetve még egy unikum a nukleáris iparban amelyik egyre több szállál kapcsolódik Magyarországhoz is: Rosatom. Ezutóbbi konszern szinten kezdett neki a projektnek először az üzleti szempontból fontos R&D (kutatás-feljesztési) területen, most pedig már az üzemelő atomerőművek tudásmenedzsment rendszerét építik ki. Ezekben a projektekben személyesen is volt szerencsém részt venni és fantasztikus érzés, amikor nulláról kezdve egy projektet 3-4 év múlva azt látod, hogy a vezérigazgató személyesen tünteti ki azokat a dolgozókat, akik az adott évben sokat tettek a tudásmegosztásért, vagy a TM rendszer továbbfejlesztéséért. Érezhetően azoknál a szervezeteknél helyeznek nagy hangsúly a TM rendszer kiépítésére, akik valamilyen „inflexiós ponthoz” értek: üzemidőt hosszabbítanak, új blokkot építenek, új technológiát honosítanak meg. Mindezek például együtt vannak Kínában, ahol az egyik utolsó projektem a CNNP (China National Nuclear Power Operating Co Corporation) támogatása volt ahol megkezdték a Corporate Knowledge Management System kiépítését. Tudva azt, hogy 12 atomerőművi telephelyük van és tulajdonképpen valamennyi jelenleg a piacon kapható atomerőmű típust üzemeltetnek, építenek, vagy éppen terveznek építeni. Anyavállalatuk a CNNC (China National Nuclear Corporation) közel 100 000 dolgozót foglalkoztat. Képzeljük el, milyen hatalmas tudásvagyonnal rendelkeznek! A NAÜ természetesen ott van az úgynevezett újbelépő országokban (newcomers-vagy ahogy az utóbbi években nevezzük őket embarking countries) is: UAE, Bangladesh, Jordánia, Malaysia, Indonesia, Fehéroroszország, Vietnam. Ezekben az országokban többször jártunk és rendeztünk műszaki találkozókat, vagy TM Támogató Missziót segítve őket abban, hogy a legelső pillanatokban kezdjenek el foglalkozni a tudásmenedzsment folyamatok/rendszerek integrálásával.

Több szempontból is van rálátásod a Paksi Atomerőmű TM törekvéseire. Nemzetközi összehasonlításban milyennek látod a paksi tudásmenedzsment helyzetét?
Nagyon nehéz néhány száz kilométerről véleményt mondani a szervezetről, amelyet már több mint hét éve „elhagytam”. Természetesen a kapcsolat nem szakadt meg teljesen, hiszen naponta olvasom a sajtó összefoglalót, látogatom az erőmű és az MVM honlapját, NAÜ-s munkámból kifolyólag rendszeresen találkoztam az OAH vezetőivel, illetve a különböző tanácskozásokra Bécsbe érkező paksi kollégákkal. Ha valaki a szakmai pályafutásomról érdeklődik, mindig azt szoktam felhozni példának, hogy mint atomerőművi szakember rendkívül szerencsés vagyok, hiszen egy mérnök életében egyszer adódik lehetőség, hogy részt vehessen egy atomerőmű létesítésében, a mi nemzedékünknek megadatott, hogy két erőművet is felépíthetünk. (A pozitív jövő időt használtam, mert bízom benne, hogy a jelenleg nyitott kérdések az EU-val, illetve Oroszország jelenlegi gazdasági-, pénzügyi helyzete nem befolyásolja a Paks-II építését. A szakképzett és kompetens szakember gárda Magyarországon rendelkezésre áll ahhoz, hogy üzemeltetni tudja a jelenlegi négy blokkot, illetve felépítse/üzemeltesse a következő kettőt. A NAÜ ehhez minden segítséget kész megadni. Ami Paks-I-et illeti, azt hiszem, sokkal többet tudnának tenni a TM rendszer és a tudásfolyamatok integrálásáért. Sajnos nagyon minimális volt a paksi részvétel a NAÜ tanácskozásain az elmúlt években. Ezeknek a tanácskozásoknak az egyik legnagyobb hozadéka a közvetlen információ és tapasztalatcsere a résztvevők között. Biztos vagyok benne, hogy sok hasznos ötletet tudtak volna hazavinni és alkalmazni a paksi projekt résztvevői is. Nemzetközi összehasonlításban talán valahol a középmezőnyben bicikliznek a Paksiak, pedig az élmezőnyben lenne a helyük!

Mik a személyes terveid most, hogy kiléptél a NAÜ kötelékéből?
Ha valaki egyszer belekóstolt a nemzetközi tanácsadói/támogatói munkába, nehéz váltani. Olyan ez, mint a kábítószer (bocsánat a rossz hasonlatért). Én nagyon büszke vagyok arra, hogy 24 évet tölthettem a Paksi Atomerőműben különböző beosztásokban. Ha visszatekintek szakmai pályafutásomra, az az érzésem, hogy minden azért történt, hogy nemzetközi környezetben dolgozhassak. A NAÜ szerződés lejárta után végre 31 év után élvezhettem 4 hét szabadságot, most pedig már készülök arra, hogy szakmai tudásomat és tapasztalatomat megosszam azokkal a szervezetekkel, akik a tudásmenedzsment ingoványos talajára léptek. Közben persze szorgalmasan pályázom és készülök a következő NAÜ beosztásomra.

Az interjút készítette:
Gyulay Tibor

Kapcsolódó tartalmak

Nagy érdeklődés, tartalmas tudáscsere
Korábbi cikkek

Nagy érdeklődés, tartalmas tudáscsere

Beszámoló a „Játékosítás (gamification) a szervezeti tanulásban” műhelyről December 12-én került sor a gamification témában megszervezett ingyenes szakmai programunkra. Az...

írta Gyulay Tibor
2018. december 18.
156
Borzasztó félreértés!
Korábbi cikkek

Borzasztó félreértés!

A tudásmenedzsment szerepének totális félreértelmezése Bizonyítékunk van rá, hogy a majd’ másfél évtizedes „hittérítő” munkánk ellenére, ma még nagyon kevesen...

írta Gyulay Tibor
2018. november 27.
73

GINOP 1.3.2-2015 időgazdálkodás előadás bizalom érettség modell gáspár attila hírlevél bizalmatlanság Bay Zoltán Confluence inkubáció generációs problémák 45+ e-learning CKO eLeraning benchmarking exit interjú HR kockázat CMM Horváth Ervin Idő- és tudásgazdálkodás ember-gép félreértés egészség i felső vezető CRM Fligby expert debriefing Clive Bright IAEA dell EFQM gondolatkísérlet felmérés eLearning EQ CE jelölés Ipar 4.0 első generáció helyzetkép aging workforce HR hatékonyság Egyetem Felsőoktatás inkubátor gamification balogh edmond dr. Németh Balázs CoP érzelmi intelligencia Bencsik Andrea Gyulay Tibor ingyenes intelligens tőke informatika digitális tartalom coaching

KM Expert Kft.,
1224 Budapest, Rózsaszirom utca 5.

  • Rólunk
  • Szolgáltatásaink
  • Referenciák
  • Eseménynaptár
  • Bejelentkezés
  • Kapcsolat
  • Cikkek
  • Hírlevél
  • Hírlevél archívum

© 2019 KM EXPERT

 
  • Általános szerződési feltételek
  • Felhasználási feltételek
  • Adatvédelem

No Result
Összes találat megjelenítése
  • Főoldal
  • Rólunk
  • Szolgáltatásaink
    • Mi a tudásmenedzsment?
      • Letölthető prezentáció a TM lényegéről
      • TM fogalomtár
      • Letölthető anyagok
    • TM tanácsadás
    • Tréningek, workshopok
    • Személyes idő- és tudásgazdálkodás tréning
    • Referenciák
  • Cikkek
  • Eseménynaptár
  • CKO ACADEMY
  • Vezetőképzés
  • Kapcsolat

© 2019 KM EXPERT - Webromedia .

Ez a weboldal a jobb felhasználói élmény érdekében sütiket (cookie-t) használ. A honlap további böngészésével Ön hozzájárul a sütik használatához.
A sütikről részletesebben itt olvashat Adatvédelem és sütik tájékoztató.