Idén egy izgalmas tudásmenedzsment projekt indult el az OTP Banknál a KM EXPERT közreműködésével, amelynek ékes mérföldköve volt a 2019-es KM konferencia, Gyulay Tibor moderálásával.
A szervezet, a KM EXPERT szakértői támogatásával TM érettségi szintjét mérte fel az elmúlt időszakban. Az eddigi helyzetkép rámutat a banknál zajló nagyon színes tudásgazdálkodási folyamatokra, eszközökre. A banknál az elmúlt években megágyaztak megannyi megoldásnak, ebben a vonatkozásban élen járó szerepet töltenek be a piacon. Ám a mai tudásintenzív világban elengedhetetlen a folyamatos figyelem és fejlődés. Ezt felismerve indult el ez az önértékelő folyamat, amely sok jól működő gyakorlatot tárt fel, de rengeteg fejlesztendő területre is rámutatott. Önként jelentkező mukatársak részvételével került sor a KM Konferenciára, ahol az aktív közösségben sok önkritikus megállapítás is keletkezett. Megfogalmazódtak olyan igények, mint transzparens, egyszerűen kezelhető és naprakész tudásbázis kiépítése.
Az évek során rengeteg jó gyakorlat honosodott meg a bankban, s egyre több elhivatott munkatárs dolgozik nap, mint nap a siker érdekében. Hangsúlyt kaptak azok az igények a tudás kezelésében, amik a napi szintű munkavégzés során kerülnek elő. Az átvilágítás során egyértelműven megfogalmazódott a TM rendszer fejlesztésének szükségessége. A kutatási módszerek kombinációjával zajlott a helyzetelemzés. A konferenciát megelőzte a kérdőíves kutatás, vezetői interjúk, workshopok, amelyek egymást építve, visszacsatolásokkal gazdagítva erősítették az észrevételeket. A problémák, javaslatok és meglévő módszerekről intenzív véleménycsere zajlott. Több szintről és területről sikerült begyűjteni az információkat, amely folyamatok révén egy proaktív tudásközösség kezd megalakulni.
A konferencia közel 70 résztvevő társaságában zajlott. Az egyes szekciókban a csoportok között járva nagy bólogatások mellett hangosodtak ki az helyeslő megállapítások, mint „Igen, így van! Pontosan így megy ez! Nálunk is!”.
Az első TM konferenciámon vettem részt, egy pezsgő közösségbe érkezve. Ebben úgy látom, nagy segítséget nyújtott a terek kialakítása. A munka érdemi része kiscsoportokban zajlott, az új kapcsolatok, gondolatok ösztönzése jegyében. kreatív légkörben. Demokratikus hangulatban telt az esemény, mindenki szóhoz juthatott. Modern és célszerű módszerekkel dolgoztunk együtt. A Mentimeter segítségével az itt és mostra reagálhatott a nagyközönség. Az átvilágítás eredményeire alapozva ismerhettük meg a problémákat, hiányosságokat és elvárásokat. A helyzetkép alapján készült tanácsadói javaslatra számos vélemény érkezett, lényegre törő és fejlesztő meglátással. Gyors beavatkozási ötletek (quick win javaslatok) születtek. Többekben már kialakult a tevőlegesség iránti igény, ezzel elősegítve a konkrétumok kibontakozását. World Cafe módszerrel történt a korábbi javaslatok mélyebb feldolgozása, s így lehetőség nyílt a fejlesztési fókuszok pontosítására. Az asztaloknál minden javaslatcsoportnak volt egy önkéntes gazdája, ahol sok új felismerés született. A javaslatok mélyebb kidolgozására a TM rendszer fejlesztés következő fázisaiban kerülhet sor. Tudás közösség magja már most kibontakozóban van, 30-nál többen jelezték részvételi szándékukat ebben az önfejlesztési formában. A meglévő jó gyakorlatok gondozására is sok lelkes, elkötelezett munkatárs jelentkezett.
A konferencia elérte célját; egy jó hangulatú esemény keretében mélyítettük a felmérési fázis eredményeit, jelentősen nőtt a munkatársak elköteleződése a TM fejlesztés iránt. A részvevők legfőbb elvárása, hogy az eredményeket mielőbb ültessük át a gyakorlatba. Reméljük, hogy az elkészült fejlesztési javaslat hamarosan elfogadásra kerül, és megkezdődhet az érdemi fejlesztő munka!
Erről a többi konferencia résztvevő is hasonlóképp vélekedik:
“Alapos, sikeres, illetve tartós és kiváltképp hosszútávú eredményeket hozó munkát kívánok! :)”
“Nagyon tetszett az interaktív előadás. Köszönöm!”