Az egyik ügyfelünknél felmerült az igény, hogy egy kb. 1 oldalas leírással segítsük megvilágítani a szervezet tagjai felé, hogy az elindított tanulószervezeti átalakulás projekt milyen irányba fogja elmozdítani a szervezetet. Mivel ez a kérdés egyre több szervezetnél bukkan fel, úgy gondoltuk, hasznos lehet másoknak is ez a vázlat (persze, mindenkinek egy kicsit „testre kell szabnia” a sajátosságai szerint).
Íme a „One Pager”:
Nehéz lenne cáfolni a fenti állítást, de az üzenetet át kellene ültetni a gyakorlatba. Kérdés; hogyan?
A Szervezet elindult a tanuló szervezeti átalakulás útján. Szeretnénk, ha egyre többen köteleződnének el a learning organization koncepció mellett!
Abból indulunk ki, hogy a nagyobb tudás jobb döntésekhez, nagyobb teljesítményhez vezet, a „nem tudásnak” pedig mindig vannak (nem kívánt) következményei. Igaz ez az egyéni és a szervezeti tudásra egyaránt. Szervezeti szinten az a cél, hogy folyamatosan növeljük, fejlesszük, strukturáljuk a tudástőkét és kezeljük a tudásvesztés kockázatait, így biztosíthatjuk a fenntartható, versenyképes működést.
A tanuló szervezet (learning organization) fókuszában a szervezeti tanulás áll!
- Folyamatosan gyűjti és feldolgozza a környezeti, piaci információkat, hogy a leghatékonyabban reagálhasson a kihívásokra, változásokra.
- Intenzív tudásáramlást biztosít, hogy a tudás akkor és ott álljon rendelkezésre, amikor szükség van rá, olyan formában, ami a felhasználót a leginkább segíti a cselekvésben.
- Folyamatos javításra, újításra törekszik. Az „igy szoktuk” attitűd helyett a „lehetne jobban” gondolkodásmódot erősíti. Elfogadja a hibázás lehetőségét, de feldolgozza a tapasztalatokat, és a tanulságokat beépíti a működésébe.
- Támogatja, ösztönzi a munkatársak kompetenciáinak fejlesztését, de a szervezeti tudás bővítése előnyt élvez. Elismeri a nagy tudású munkatársakat, de még inkább azokat, akik hajlandók a tudásuk megosztására, közkinccsé tételére.
- Folyamatosan terjeszti a legjobb gyakorlatokat (best practice) a szervezeti teljesítmény és hatékonyság növelése érdekében.
A tanuló szervezeti működés alapja a jól felépített tudásmenedzsment rendszer (TMR)
- Az értéktermelő (és támogató) folyamatokba beépülnek a tudás kezelésével kapcsolatos feladatok. A tanulás, a tapasztalatok feldolgozása, megosztása a munkatevékenység részévé válik. Szervezeti szintű tudásfolyamatok biztosítják a tudástőke megőrzését, karbantartását, folyamatos fejlesztését.
- Minden munkatárs ismeri a tudásáramlásban betöltött szerepét, felelősségét, és rendelkezik azokkal a kompetenciákkal, amik a saját feladatuk ellátásához szükségesek. Kialakultak azok a speciális tudásmenedzsment szerepek, amik TMR fenntartható működését biztosítják.
- A szervezeti tudás kezelésére korszerű technológiák (nem csak IT) állnak rendelkezésre (tudásbázisok, tudásmegosztó alkalmazások…). Korszerű információ- és tudáskezelő technológiák (BI, vizuálmenedzsment, adatbányászat, big data, mesterséges intelligencia…) folyamatosan beépülnek a rendszerbe.
- A tudásmenedzsment nem elkülönült funkcióként működik, hanem a vállalatirányitás integrált elemeként. A menedzsment a stratégia megvalósításának fontos eszközének tekinti a tudásmenedzsmentet és a tanuló szervezeti működési modellt.
- Támogatja, ösztönzi a munkatársak kompetenciáinak fejlesztését, de a szervezeti tudás bővítése előnyt élvez. Elismeri a nagy tudású munkatársakat, de még inkább azokat, akik hajlandók a tudásuk megosztására, közkinccsé tételére.
- Folyamatosan terjeszti a legjobb gyakorlatokat (best practice) a szervezeti teljesítmény és hatékonyság növelése érdekében.
A vállalat vezetése felismerte, hogy jelenlegi és jövőbeli kihívások kezelésének legjobb módja, ha a Szervezet is erősíti tanuló szervezeti működését. A témában indított, külsős szakértőkkel is támogatott projekt sikere függ attól, hogy milyen mértékben sikerül bevonni és elkötelezni a cég munkatársait.
A LOT (Learning Organization Transformation) projekt teamjébe várjuk a téma iránt érdeklődő munkatársakat.
Használd nyugodtan a fenti anyagot, de nagyon hálásak lennénk, ha a saját változatodat megküldenéd nekünk.
Gyulay Tibor