Szakmai csapatunkkal és meghívott vendégeinkkel alkalmanként összeülünk az online térben és ránézünk a tudásmenedzsment (TM) aktuális trendjeire, elhelyezzük bennük magunkat és döntünk továbbhaladásunk irányáról. Ezúttal egyik szakmai iránytűnk, a produktivitást és minőséget zászlójára tűző APQC felmérésére alapoztuk előadásainkat, majd az azt követő plenáris beszélgetést. Előadásomban a technológia TM-béli alkalmazásával kapcsolatos motivációkat, hajtóerőket, illetve akadályokat mutattam be.
A felmérésről
A globális mintához több mint 500-an járultak hozzá, akik döntően 100 millió amerikai dollárnál magasabb éves árbevételű cégek vezető és egyéb beosztású kitöltői. A megadott opciók közül a cégükre szerintük leginkább jellemző 3-3 hajtóerő (drivert) és akadály (barrier) kiválasztására kérték őket. A felmérés készítői arra voltak kíváncsiak, mi ösztönzi, illetve gátolja a technológiai vonatkozású TM erőfeszítéseket a szervezeteknél.
Hajtóerők: pozitívan, de hol a kreativitás?!
A népszerű hajtóerők közé főleg pozitívan keretezett opciókat választottak: különféle javítási, növelési, jobb hozzáférési és támogatási törekvéseket. Mi Magyarországon nem egészen ezt tapasztaljuk: itt inkább a fájdalompontok hangsúlyosak, ezekhez kapcsolódóan a (különösen tudásvesztési) kockázatok, költségek csökkentése.
Számomra a legnagyobb meglepetést a kreativitás és az innováció elősegítése, mint ritka asszociáció okozta, miközben a csapból is az folyik és mi is tapasztaljuk, hogy a generatív MI milyen jó segítség akár egy sablon létrehozásában, akár később, az ötletelési fázisban. Amíg a nagy játékosok is csak elvétve ismerik fel a kreatív energiák felszabadításának új lehetőségeit és értékét, bal- és jobb agyféltekéseknek is ajánlom Stepanie Barnes képzésünkön tartott előadását a radikális TM-ről.
A bőség zavara és menedzsmentdivatok
Immár közhelyesen gyorsan változó világunkban rengeteg változás közül igyekeznek kiválasztani a döntőshozók és mi, tanácsadók is azt a néhány lényegeset, amelynek az élére akarunk állni. Aki ehhez egy tanácsadót hív, könnyen szembesülhet a tanácsadási szolgáltatások megközelítéseinek sokszínűségével. Mi egy meglehetősen egyedi megközelítésben, a TM felől közelítjük meg a szervezetfejlesztést, ez a szemüveg azonban a történelem során még soha nem számított széles körben szexinek. A felmérés megerősített minket abban, hogy ezzel továbbra is aktívan érdemes foglalkoznunk, és ahelyett, hogy arra várunk, hogy a TM és a tanuló szervezeti koncepció menedzsmentdivattá váljon, folytatjuk szemléletünk népszerűsítését és terjesztését. Ehhez a kreativitást is segítségül hívjuk: legutóbb egy népszerű témát, a közelgő foci EB-t kötöttük össze a TM-mel, aminek eredményével immár podcast formában találkozhattok.
Tisztázatlan folyamatok – és egy megoldási út
Magas arányban jelölték meg a folyamatok dokumentációjának és/vagy szabványosításának hiányát is. Erre részletes és megalapozott válaszunk van: Okos Vállalkozás koncepciónk keretében éppen a folyamatok és a hozzájuk tartozó tudások térképezésével indítunk, feltárjuk a leghatékonyabb beavatkozások lehetőségeit és a várható megtérülés alapján választunk közülük, majd segítünk a kivitelezésben és összefogjuk a változásvezetést. Erről részletes bemutatót tartunk következő programismertető alkalmainkon.
Valamit valamiért
Elgondolkodtató, hogy a felmérésben képviselt nagy cégek körében gyakran nem a megtérülés hiánya miatt állnak el a technológia alkalmazásától, hanem már a megvalósítás költsége (a megtérülési számítás első lépése) eltántorítja a döntéshozókat. A költségek sokszor riasztóak első blikkre, azonban csak a megtérüléssel együtt érdemes mérlegelni őket, ami még a felmérésben szereplő nagyvállalatoknak is gyakran egy új megközelítést jelent. Mi továbbra is kitartunk amellett, hogy a kisebb cégek vezetőinek és érdemes megtérülésben gondolkodnia – már csak azért is, mert közben a belépési küszöb egyre lejjebb kerül.
A felmérés további eredményei itt érhetők el.
A programon elhangzott előadásokat hamarosan közzétesszük YouTube-csatornánkon, amire érdemes most feliratkoznod, ha még nem tetted meg.
Tavalyi szakmai napunk videóját addig is elérheted ezen a linken.
Amennyiben a fenti kérdések Téged is foglalkoztatnak, vagy kérdés merült fel Benned a jövőképpel és vázolt megoldási javaslatokkal kapcsolatban (esetleg más a véleményed), írd meg a véleményedet Kapcsolat oldalunkon!
Vedd fel a kapcsolatot velünk, ha érdekel a csapatunkkal való együttműködés!
Ha szeretnél hasonló írásokkal találkozni, iratkozz fel havi 2-3 alkalommal megjelenő hírlevelünkre!