Az innovatív kultúra -, a lehatárolt folyamatok hiánya és még számos hasonló nehézséggel találhatjuk szembe magunkat, amely komoly problémát okozhatnak az ötletek megvalósításában. Tény, hogy a briliáns ötletek magukban még nem nyújtanak kellő megoldást egy-egy probléma kapcsán, hiszen azok megvalósításának képessége ugyanolyan fontos szerepet kap a folyamatban. Az online TM workshopok kezdetén mi is ötleteltünk, a Be-novative platformot vettük segítségül és összegyűjtöttük a tudásmenedzsment nehézségeket és lehetőségeket a vírushelyzet kapcsán. Ennek működése, és maga az ötletgyűjtés folyamata az alábbi rövid videóban nézhető vissza:
Tudásközösségünkben felmerült a kérdés: vajon mi lesz az ötletkoncepciókkal? Hogyan válik egy ötlet megoldássá? Ezért tovább folytattuk a téma feldolgozását, Morvayová Andrea mesélt az ötletkoncepciók megvalósításáról, és konkrét esettanulmányokat is mutatott, hogy az egyes cégeknél hogyan használták a Be-novative platformot erre a célra.
10 tippet osztott meg velünk Andrea, amelyek az ötletek meg valósításakor segítségünkre szolgálhatnak:
A Be-novative platform jól szemlélteti, hogy az ötletkoncepciók, jól sablonba rendezhető kártyákká alakíthatóak. Ezek alapján a megvalósításban résztvevő ötletek különböző kategóriákba rendezhetőek, továbbá állapotjelzőkkel láthatóak el. Egy delegált zsűri általi pontozást is nyomon követhetjük az ötletről. Mit tudhatunk még egy ötletről? A pontos címét, az ötletgazdát, a koncepció felelőst, az ötlet létrehozásának dátumát és, hogy mi is történt eddig vele. Az ötletkoncepciókhoz toborozhatunk egy szakértői csapatot, beállíthatunk egy budge keretet, valamint definiálhatjuk a várható előnyöket. Érdemes továbbá a megvalósításban tervezett lépéseket ütemezni, és akár további ötletjavaslatokkal is kiegészíthetjük a koncepciónkat. A Be-novative további fejlesztésekben is gondolkodik az ötletelés támogatására, mint pl. a játékosítás és az innovációs scorecard által.
A workshopon saját tapasztalatainkat osztottuk meg egymással, többek között a termékfejlesztés és az ötletmegvalósítás kapcsolatáról, Andi pedig a következő következtetéseket tette az ötletmegvalósításról:
- legyen dedikált erőforrás: ember, idő, pénz
- legyen nyomonkövehető és elérhető mindenkinek: mi a terv és hol állunk
- mérjünk vissza
- beszéljünk róla, osszuk meg
- kísérletezzünk
Egyetértettünk abban is, hogy az igazi nagy ötletek megvalósításának a legnagyobb támogatója a tudásbarát szervezeti kultúra. Ennek fejlesztésére pedig egy kiváló alkalom lehet az ötletelés kultúrájának kiépítése és a szervezeti rendszerbe illesztése.
Köszönjük, hogy ez alkalommal is velünk tartottatok, Andreának pedig az izgalmas és tanulságos előadást. A következő program (06.02.): 💻 online TM workshop – X. – Változásvezetés és probléma megoldás: feszültségből energia!