Tudástérképezés a küldetés és stratégia alapján
Rendelkezünk-e elegendő kompetenciával a céljaink eléréséhez? Ennek a kérdésnek a megválaszolása nem is olyan egyszerű, de nagyon fontos. Ha ugyanis nem fejlesztjük a szükséges szervezeti képességeket, vagy nem megfelelő irányba tesszük azt, hátrányba kerülhetünk a versenytársainkkal szemben, és csökkenhet az esélyünk a piacon. Ma már a túlzott kompetenciafejlesztést sem engedhetjük meg magunknak, a felesleges tudás halmozása ugyanis sokba kerülhet, soha meg nem térülő beruházás válhat belőle.
A tudástérképezés lépései:
- Az első lépés a tudásszükségletek meghatározása. A tudástérképezésnek ezt a lépését a stratégia és a folyamatok tudás igényei alapján végezzük.
- Ezután fel kell mérnünk a rendelkezésre álló tudáselemeket. Milyen formában, hol, milyen minőségben áll rendelkezésre.
- Ezt követheti egy kritikusság elemzés. Nem tudunk ugyanis minden tudáselem fejlesztésével foglalkozni. Ki kell választanunk azokat, amelyekkel való foglalkozás elengedhetetlen. A szelektálás szempontjai lehetnek többek között: a tudás fontossága az értéktermelésben, az elvesztés kockázata (pl. nyugdíjazás miatt), pótlás nehézsége…
Mi történik a tudástérképezés után?
A kritikus tudásterületek kezelésére sokféle intézkedést foganatosíthatunk; tudásmentés tudásbázisba, mentorálás, tudás staféta, képzés, külsős tudás behozatala… Persze, időnként a szervezeti felejtést is elő kell segíteni. Meg szabadulnunk az elavult tudásoktól, rossz beidegződésektől. Ez sem könnyű feladat.