Az Okos Vállalkozás program; a tanácsadás új generációja
Kétlem, hogy túl sok tornatanár (bocs’, testnevelő) olvasná ezt a cikket, de akkor is elnézést kell kérnem tőlük, hiszen az iskolában a kedvenc tanáraim közé tartoztak. Nem is nekik szól az az idézet, amivel írásomat indítom:
„Aki tudja, csinálja, aki nem tudja, az tanítja, és aki még annyit sem tud, az a tornatanár!”
Az üzenetet magamra, mint tanácsadóra értelmeztem. 30 éve dolgozom a szakmában, az elmúlt 10 év alapján, úgy tekintek magamra, mint a tudásmenedzsment tanácsadás egyik gurujára, de be kellett látnom, hogy amit másoknak tanítok, azt magamra nem alkalmazom.
Az ügyfeleimnek gyakran feltett kérdések késztettek arra, hogy alapos önvizsgálatot tartsak. Rá kellett döbbennem, hogy míg rajtuk kíméletlenül számon kérem, hogy az új tudást építsék be termékeikbe, szolgáltatásaikba, én magam az elmúlt évtizedekben alig-alig változtattam tanácsadói magatartásomon, módszereimen. Persze, sok új tartalmat vittem bele a munkámba, de a mód, ahogy dolgoztam szinte semmit sem változott a kezdetek óta.
A helyzetet súlyosbítja, hogy éppen a tudásmenedzsment témakörével foglalkozom. Dinamikusan fejlődő szakmánk nap, mint nap kínál új módszereket, eljárásokat, amiket szívesen ajánlok klienseimnek, sőt sokat a saját kis cégünkben sikerrel alkalmaztunk, de eddig a tanácsadói modellünkbe keveset sikerült beépíteni.
Az Okos Vállalkozás program kidolgozása közben jöttem rá, hogy egy kis- és közepes vállalkozásoknak szóló program csak akkor lehet sikeres, ha a nagyvállalati tanácsadói közelítésmódomat gyökeresen megváltoztatom.
Először Győrben az MTA idei Tudásmenedzsment Konferenciáján mutattam be a koncepciót:
Ami leginkább kibillentett a komfortzónámból az a KKV-k tulajdonosainak, vezetőinek sajátos viszonya a tanácsadáshoz:
- Ők konkrét válaszokat, azonnali megoldásokat várnak el. Nem szívesen kezdenek hosszú távú, bizonytalan kimenetű fejlesztő folyamatokba. Akkor tudnak elköteleződni, ha látják a beavatkozás hasznát.
- Költségérzékenyek. Tanácsadó kollégáim gyakran úgy fogalmaznak: „A kisvállalkozások nem akarnak semmiért fizetni!” Ez így nyilvánvalóan nem igaz, hiszen nekik is rengeteg a költségük, de az kétségtelen, hogy a tulajdonosi szemlélet miatt, sokkal jobban megnézik, mire adnak ki pénzt, hogyan térül meg a befektetésük.
- „Inkább megcsináljuk magunk!” szemlélettel is szembesülnünk kell. Ameddig lehet, nem vásárolnak külsős szakértelmet, csak akkor, ha nagy a tét és tényleg nem boldogulnak egyedül, vagy túl nagy lenne a „barkács” megoldás” kockázata.
- Szinte irtóznak az elvont, elméleti megoldásoktól, azoktól a szakértőktől, akik könyvekből szerezték tudásukat, és képtelenek az ügyfél nyelvén megfogalmazni észrevételeiket, javaslataikat.
Ráadásul nagyon sok KKV szerzett rossz tapasztalatokat a tanácsadással kapcsolatban. Ennek azonban lehet egy strukturális oka is: A legjobb tanácsadókat nem tudják (és nem is akarják) megfizetni, az elfogadható költségszintű szolgáltatók viszont nem tudnak átütő eredmény produkálni. (Tisztelet a kivételnek!)
Az Okos Vállalkozás program olyan elveken épül fel, ami lehetővé teszi, hogy a legmagasabb szintű tudást közvetítsük a KKV-k számára nagyon gazdaságos, sokszorosan megtérülő módon:
- Megfordítjuk a tudáspiramist; a konkrét, praktikus tudástól haladunk a magasabb szintű megértés felé. Hogyan? Azonnal bevethető eszközöket, módszereket adunk, aztán segítünk a tapasztalatok feldolgozásában, a következtetések levonásában, hogy partnerünk eljusson az általánosabban használható tudásig. (Az oktatási rendszerünk például éppen fordítva működik; évekig tanítanak nekünk olyan dolgokat, amikről nem tudjuk, hogy valaha használni tudjuk-e.)
- Megosztjuk a tudásbázis építésének költségeit; Természetes, hogy egy kisvállalat nem tudja megfizetni a legjobb tanácsadókat, vagy a számára szükséges tudáselemek kidolgozását. Ha azonban megtaláljuk azokat a cégeket, akik hasonló kihívásokkal néznek szembe, a megoldások kidolgozásának közös finanszírozásával, már hozzájuthatunk a legmagasabb szintű termékekhez, szolgáltatásokhoz.
- A legmagasabb szakmai színvonalat garantáljuk; Büszke vagyok az elmúlt 30 év tapasztalatára, és különösen arra a tudásra, amit a tudásmenedzsment területén sikerült felépítenem. Ez azonban csak töredéke annak, amire az ügyfeleink maradéktalan kiszolgálásához szükség lenne (még ha beleértem a közvetlen kollégáim szakértelmét is). Ezért az Okos Vállalkozás program nem csupán a mi cégünk (KM EXPERT) tudásbázisára épül, hanem egy olyan rendszert jelent, ahol a leghitelesebb forrásból (értsd: legjobb szakértők) juthatunk hozzá a szükséges tudáshoz.
- Hálózatos, közösségi működést tervezünk; Nem hiszünk a lineáris tudásátadási rendszerekben. Olyan működési modellt alakítunk ki, ahol a leggyorsabban juthatunk el a leghitelesebb tudásforráshoz. Előfordulhat olyan eset, amikor egy probléma megoldását jobban segíti, ha megismerhetem egy hasonló cipőben járó személy tapasztalatát, mintha elolvasnék még egy könyvet a témában. Természetesen, lesz minőségi kontroll a rendszerben, de a megosztott tapasztalatok adják a legfőbb támpontot egy tudáselem értékével kapcsolatban.
Visszatérve az indító hasonlatomhoz; nem akarok az a tanácsadó lenni, aki olyan dolgokat tanít, amihez nem is ért igazán, az energiáimat egy olyan rendszer felépítésére fordítom, ahol mindenki attól kapja a tudást, aki ahhoz a legjobban ért.
Meggyőződésem, hogy az Okos Vállalkozás program sokat fog segíteni azoknak a szervezeteknek, akik felismerték, hogy a jövőjük azon múlik, hogyan tudják jelentősen fejleszteni szervezetük tanulási képességét.
Gyulay Tibor
az Okos Vállakozás program ötletgazdája