Kidolgoztuk Okos Vállalkozás programunkat a kisvállalkozások számára. Amikor erről beszélünk, gyakran találkozunk azzal a feltevéssel, hogy ennek keretében valószínűleg arra tanítjuk a partnereinket, hogy hogyan találja meg a kiskapukat, hogyan tud minél „kreatívabban” reagálni a kihívásokra. Hát pont nem erről van szó!
Való igaz, hogy hazánkban komoly erénynek számít a leleményesség, a szabályok adta keretek laza értelmezése, esetleg a megkerülése. A vállalkozók körében szinte nemzeti sportnak számít az adóelkerülés (vagy legalábbis az „optimalizálás”).
Dr. Boda György és csapata pl. a KKV-k tudástőkéjének a vizsgálatát célzó kutatásuk során azzal szembesült, hogy többen megkérdőjelezték a mérleg adatok elemzésére alapuló következtetéseiket, mivel „a magyar KKV-k bevallott adatai nagyon távol vannak a tényleges számoktól”. (Ők persze ezt egy megfelelő korrekciós tényezővel vették figyelembe.)
Ezen írás keretei között nem célunk, hogy ennek a jelenségnek az okait keressük, vagy kritizáljuk ezt a fajta viselkedést, gondolkodásmódot, pusztán szeretnénk egyértelművé tenni, hogy a mi programunk egyáltalán nem ezt az attitűdöt képviseli. Az Okos Vállalkozás szerintünk nem „okoskodik”, az energiáit nem a fineszes megoldások keresésére fordítja, nem azt tartja a legfőbb sikerének, ha sikerült kijátszani a szabályokat, előírásokat.
Hát akkor mit is csinál?
Szerintünk az Okos Vállalkozás
- Minimalizálja a „nem tudásból” (nem kellő hozzáértésből) adódó hibákat.
- Rögzíti és megtartja a kritikus tudásokat, folyamatosan aktualizálja a tudástár elemeit.
- Elkerüli, hogy zsarolhatóvá váljon a kulcsmunkatársak által.
- Feldolgozza a tapasztalatokat (sikerek és kudarcok), és a tanulságokat beépíti a napi működésbe.
- Tudatos betanítási folyamattal integrálja be az új munkatársakat
- Kihívások elé állítja a dolgozóit, fejleszti a kompetenciájukat
- Priorizál és a lényegre fókuszál! A Pareto-elvnek megfelelően belátja, hogy az eredmények kb. 80%-át a munkaidő 20%-ában állítják elő.
- „Mindenki fontos, de senki sem nélkülözhetetlen” elv alapján kezeli a dolgozókat!
- vagyis „tanuló szervezetként” működik
Miért lenne érdemes Okos Vállalkozássá válni?
A magyar KKV-k hatékonysága jelentősen eltér a nagyvállalatokétól (pl. egy főre jutó termelési érték), és a nemzetközi összehasonlításban is gyengén szerepelnek.
Az elmaradás egyik fő oka a vállalati tudástőke kezelésében rejlő különbségekben keresendő (nemzetközileg bevált tudásmenedzsment eszközök használata, tanuló szervezeti működés és a tudás megosztó kultúra hiánya/hiányosságai).
Dr. Boda György és csapatának kutatásai kimutatták, hogy a nagyobb tudástőke arány magasabb termelékenységgel jár.
Okos Vállalkozás programunk keretében éppen ezen tudásfelhasználás fejlesztéséhez adunk módszereket és eszközöket. A hatékonyság és termelékenység növelése tudásmenedzsment eszközökkel lehet a legjobb válasz a piac egyre növekvő kihívásaira. Hamarosan újabb, az előzőekhez hasonló műhelyeket hirdetünk meg, érdemes követned minket addig is.
Gyulay Tibor
Ha nem Okos Vállalkozás hírlevelünkben találtál a cikkre, de még olvasnál hasonlókat tőlünk és szeretnél értesítéseket kapni Okos Vállalkozás programjainkról, könnyedén feliratkozhatsz egy perc alatt az alábbi linkre kattintva.
Ha Te is megjelentetnéd gondolataidat blogunkon, küldd el ötletedet a szabo.marton@kmexpert.hu e-mail címre!