A mesterséges intelligencia (MI) a jövőformáló tényező
Mi lesz velünk, ha a már a gépek okosabbak lesznek, mint az ember? Szakértői vélemények szerint, már nincs messze ez az állapot. A mesterséges intelligencia a negyedik ipari forradalom egyik legfontosabb hajtóereje, hatása pedig a fejlődésre minden eddiginél nagyobb lesz. Kérdés, hogy örülnünk kell-e ennek, vagy félnünk kell tőle? „Amit nem tudsz megakadályozni, annak állj az élére” elv alapján szervezünk egy beszélgetést az MI jelenéről és jövőjéről május 2-án.
Mi is az a mesterséges intelligencia (az idegen nyelvű szakirodalomban: Artificial Intelligence (AI))? Mire használható ma, és mire lesz képes a jövőben? Milyen hatással lesz a munkánkra, az életünkre?
A számítógépek már évtizedek óta segítik az embert az információk tárolásában, feldolgozásában, a döntések meghozatalában. Ma már gyakorlatilag mindenki számtalan digitális eszközt, szolgáltatást használ szinte folyamatosan, esetenként a kábítószerhez hasonló függőségi viszonyt kialakítva velük (mobil, közösségi média…).
A gépi tanulás térnyerésével egyre összetettebb feladatok megoldását bízhatjuk rá a „gondolkodó” robotokra. Egyes vélemények szerint, már ma az állások 50%-a esetében automatizálni lehetne a munkafolyamatok két ötödét, teljesen pedig jelenleg az ember által végzett munkakörök tíz százalékát tudnák átvenni a gépek.
Az ügyfélszolgálatok kapacitását jelentősen lehet bővíteni, ha a kérdések egy részét az ember helyett a gép válaszolja meg. Előzetes szúrésre, minősítésre (pl. hitelbírálat) használhatók az intelligens kérdőívek. Új munkatárs megtalálását és kiválasztását az eddiginél jóval több adatra tudunk támaszkodni, ezek begyűjtését és elemzését elvégzik a rendszerek az emberek helyett. A belső tudásmegosztásban is lehet támaszkodni az MI lehetőségeire: a már létező tudáselemeket felkínálja a rendszer a felhasználónak, amire nem tud válaszolni, azt a kérdést továbbítja a szakértők, tudásgazdák felé.
A lehetséges felhasználási területek száma gyakorlatilag végtelen, és a fejlődés exponenciális.
Ahogy az első ipari forradalom idején megjelent a gépektől való félelem, most is sokan aggódnak az MI hatásaitól, nem minden alap nélkül.
Az automatizáció egyik hatása pl., hogy bizonyos munkakörök gyakorlatilag megszűnnek (persze, sok, ma még el sem képzelt munkakör keletkezik is). Az önvezető autók térhódítása után jóval kevesebb sofőrre lesz majd szükség. Ezek már távolabb mutató, társadalmi hatásokat is érintő kérdések.
Mi most inkább a közeli jövőbe tekintünk: május 2-i TM Műhelyünk keretében azt fogjuk megvizsgálni, hogy milyen hatást gyakorol az MI ma, illetve „holnap” a szervezetek hatékonyságára és azt jelentősen befolyásoló tudásgazdálkodásra?
Mivel ezt a programot valódi beszélgetésnek szánjuk, meghívott vendégeink javaslatára, a továbbra is ingyenes program létszámát 20 főben korlátozzuk. A regisztrációkat a jelentkezés sorrendjében igazoljuk vissza à Érdemes mielőbb jelentkezni!
Részletek és jelentkezés: http://kmexpert.hu/esemenyek/mesterseges-intelligencia-a-jovonk-atalakitoja-tm-muhely-majus-2-an/
Javasolt olvasnivaló:
* Húszezer évnyi fejlődést hozhat a mesterséges intelligencia (2018-04-10 15:40 [Médiainfó – www.mediainfo.hu]) https://www.mediainfo.hu/hirek/article.php?id=49387&referer_id=newsletter&utm_source=newsletter&utm_medium=e-mail&utm_campaign=2018-04-11
* Chatbots & Artificial Intelligence (AI) transform Human Resources & Hiring https://www.linkedin.com/pulse/how-artificial-intelligence-natural-language-processing-muqbil-ahmar/?trk=eml-email_feed_ecosystem_digest_01-recommended_articles-9-Unknown&midToken=AQFbYymQhKqQtg&fromEmail=fromEmail&ut=11RYGRlH7jzEc1