Ne csak beszéljünk a tudás fontosságáról, hanem fejlesszük tudásmenedzsment rendszerünket a modern kor kihívásai szerint!
Az élet fontos területein gyakran nem a hangoztatott értékek mentén élünk. A magánéletben ide tartozik a dohányzás, vagy egyéb rossz szokások, amiket szeretnénk elhagyni, vagy akár az egészséges(ebb) életmód halogatása is. Tudjuk, hogy máshogy kellene cselekednünk, mégsem tesszük meg a szükséges lépéseket. A megszokott módon élünk tovább, még ha nagyon is jól tudjuk, hogy megérné változtatni.
A szervezetek életében ilyen ambivalens helyzet alakult ki a tudás kezelése kapcsán. Sokszor hallani olyan céges jelmondatokat, mint például “Legfőbb értékünk a dolgozók fejében felhalmozott tudás!” vagy “Csak felkészült munkatársakkal tarthatjuk a lépést a piaci versenyben!”. Mindezt senki sem vonja kétségbe. Sőt…! Ám a napi gyakorlatban még mindig nem teszünk eleget a tudástőke védelméért, tudatosabb, hatékonyabb kezeléséért. Mesterei vagyunk a halogatásnak. Persze, mindig van kéznél megfelelő kifogás:
- “Most a gazdasági helyzetünk nem engedi meg, hogy erre áldozzunk!” – pedig lehet, hogy ez lenne a kiút.
- “Éppen kultúraváltásban vagyunk!” – és a tudáskultúra ennek nem meghatározó eleme?
- “A mi szervezetünk még nem tart ott, hogy ilyen kérdésekkel tudjunk foglalkozni!” – ha nem teszünk valamit most, mitől jutnánk oda?
- “Nálunk leépítés van, ilyen stratégiai kérdésekkel nem tudunk foglalkozni!” – mi lesz a sok elvesztett tudással?
- …
Nem feltételezhetjük, hogy a vezetők szándékosan halogatnák a szervezetük érdekét szolgáló lépéseket! Sokkal inkább arról van szó, hogy még kevés helyen született meg a felismerés arról, hogyan is kellene hozzáfogni a tudásmenedzsment (TM) korszerűbbé tételéhez?
Az jó jel, hogy egyre több vállalati stratégiában jelennek meg a tudásmenedzsmenttel kapcsolatos célkitűzések, és jó néhány értelmes, előremutató kezdeményezés valósul meg. Egy-egy ösztönös akció azonban önmagában nem váltja meg a világot. Ha csak a tudásmenedzsment egyes elemeivel foglalkozunk, az komoly kockázatokat hordozhat magában. Hiába költünk egyre többet a képzésekre vagy tudásbázisok építésére, ha ezt nem illesztjük megfelelően az értéktermelő folyamatokba, akár kidobott pénz is lehet belőlük.
A tudásmenedzsment akkor működik jól, ha a szervezet minden tagja úgy érzi, hogy a döntéseihez rendelkezésre áll a szükséges tudás akkor, amikor kell, és olyan formában, ami a lehető legjobban támogatja a munkavégzést. Ráadásul ezt nem csak ma, hanem a jövőben is biztosítani kell.
Miből látszik, ha baj van a tudásgazdálkodásunkkal?
Az elveszett tudást pótolni roppant költséges. Ezzel szembesülhetünk akkor, ha nem készülünk fel a nyugdíjas tudásvesztéssel járó kockázatokra, de éppen ilyen helyzet alakulhat ki a fluktuáció során is. A projektek sikeressége nagyban függ attól, hogyan gazdálkodunk a tudással. A fel nem dolgozott, és nem használt tapasztalatok a hibák ismétlődéséhez vezethetnek, ami nagyon sokba kerülhet (idő energia, pénz). A fejlődés, az innováció velejárói a hibák, ám az ismétlődő hibák azt jelzik, hogy nem tanulunk a múltból, nem használjuk a tanulságokat.
A nem megfelelő tudásmenedzsment komoly üzleti problémákban jelentkezik (pénzügyi veszteségek, versenyképesség csökkenése, ügyfél vesztés…). A „nem tudás” rossz döntésekhez vezet. A hibák és a hatékonysági problémák mögött szinte mindig valamilyen tudáshiány húzódik meg, aminek az oka a tudásgazdálkodás színvonalában keresendő. A TM hiányosságai a hétköznapokban olyan tünetekben jelenhetnek meg, mint pl. a tudás keresésére fordított idő, kételkedés a megtalált információ megbízhatóságában, a tudás visszatartás…
A korszerű tudásgazdálkodás hatékonyabb működést, elégedettebb munkatársakat és piaci versenyelőnyt hoz!
A profi TM hozadéka az értékes munkaerő megtartása, hiszen a szervezti tanulás fejlesztésével, az egyéni kompetenciák is fejlődnek, ezzel biztosítva a munkatársak kiteljesedésének lehetőségeit. A vezetők sokszor felteszik a kérdést maguknak: „Hogyan váljunk mi is innovatív szervezetté?”, erre a válasz, a tanulási képesség növelésével, ami a digitalizáció korában és a gyorsuló világban a versenyelőny kulcsát jelenti.A hatékony szervezeti működés alapja, hogy a szervezet minden tagja tudja, hogy mi a feladata, hogyan kell azt elvégeznie, és minden tudás a rendelkezésükre áll ahhoz, hogy jól tegyék a dolgukat. A nagyobb szervezeti tudás jobb eredményeket biztosít.
A tudatos, korszerű eszközöket alkalmazó TM megteremti a feltételeket a szervezeti tudásvagyon folyamatos gyarapításához, „észrevétlenül” beépül az értéktermelő folyamatokba, megkönnyítve a dolgozók munkavégzését. Mindez az eredmények növekedése mellett a munkatársak közérzetére is pozitív hatást gyakorol. Növeli a kollégák elégedettségét, ami kevesebb frusztrációt és több sikerélményt jelent.
Mégis mit kellene tennünk?
Első lépés a felimerés, vagyis szembesülnünk kell azzal, hogy az, ahogy eddig végeztük a napi rutinjainkat, nem hozza a kívánt eredményeket, pedig a hatékonyabb tudás kezeléséért mi magunk tudunk tenni a legtöbbet, és ezért felelősséget kell vállalnunk! A konkrét lépéseket hiba halogatni, a tudás kezelésével járó feladatok ugyanis természetes módon hálózzák be a napi működésünket. MOST kell tennünk azért, hogy csökkentsük a kockázatokat és kihasználjuk a lehetőségeinket!
A tudásmenedzsment rendszerünket nem öncélúan fejlesztjük, hanem azért, hogy hatékonyabb módon tudjunk megfelelni a kihívásoknak. Ez az egyik legjobban megtérülő befektetés, a korszerűbb tudásgazdálkodás mérhető eredményekben jelentkezik.
A jó hír, hogy nem kell a saját kárunkon tanulnunk. Az elmúlt évtizedekben a TM olyan módszertanokat, alkalmazásokat fejlesztett ki, amik könnyen, eredményesen átvehetők, és megfelelő „testre szabással” beépíthetők a saját működésünkbe, kultúránkba. Nem érdemes „feltalálni a spanyolviaszt”. A nemzetközileg bevált jó gyakorlatok adaptálása az egyik leghatékonyabb fejlesztési lehetőség. A TM irányú fejlesztések szakértői támogatását a KM EXPERT elhivatott és felkészült csapata segíti.
A KM EXPERT a hazai tudásmenedzsment tanácsadás úttörőjeként hatékonyan tudja támogatni a szervezetek tudásmenedzsment lehetőségeinek és kockázatainak feltárását, és a fejlesztési lépések megtervezését, megvalósítását.
Az elmúlt 15 évben komoly erőfeszítéseket tettünk a nemzetközileg bevált TM közelítésmódok, módszertanok hazai elterjesztéséért. Tudásmenedzsment tudásközösségünk körében rendszeres hírlevelekkel, személyes és online szakmai programokkal biztosítjuk a tudáscserét. Szolgáltatásaink kiterjednek a rövid, moduláris beavatkozás támogatásától egészen a tudásmenedzsment rendszer fejlesztést célzó tanácsadásig. Hazai és nemzetközi fejlesztési projektekben (Magyar Televízió, Paksi Atomerőmű, Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, KKM, OTP Bank, SEED Alapítvány…) szerzett tapasztalatinkkal tudjuk segíteni ügyfeleinket a tudásmenedzsment gyakorlatuk és gondolkodásmód fejlesztésében:
– A jelenlegi TM gyakorlat lehetőségeinek és kockázatainak feltárása („TM audit”)
– A szervezet tudásmenedzsment kompetenciáinak fejlesztése (képzés, coaching…)
– Fejlesztési akciók megtervezése és a megvalósítás támogatása
– Tudásmenedzsment rendszer fejlesztési koncepció kialakítása
Rajtad is múlik, hogy céged még inkább tanuló szervezetté váljon!
Ne maradj le a legfrissebb TM szakmai hírekről és eseményekről, iratkozz fel hírlevél listánkra. Csatlakozz tudásmenedzsment szakmai közösségünkhöz, ahol aktuális TM eszközöket, elméleteket, módszertanokat és konkrét szervezeti példákat ismerhetsz meg. Nyitott közösségünk jelenleg online Tudásmenedzsment workshopokon szervezi tudásmegosztó programjait, az interaktív tanuláson alapuló ingyenes programokon minden érdeklődőt örömmel várunk! Az eseménynaptárunkban könnyen nyomon követhetők a feldolgozandó TM témakörök, mint például tudásbázis építés, mesterséges intelligencia, gamification, korszerű onboarding, TÉR, projektmenedzsment, tudásmentés, közvetlen tudásátadás, tudásbarát kultúra, TM mérőszámok, tudásanyagok fejlesztése, szellemi tőke, szervezeti tanulás, motiváció, szinergia, innováció, kreativitás, minőség…
Ha a TM tudásodat intenzívebb formában szeretnéd fejleszteni, akkor válaszd következő nyílt képzésünket, ami első lépésnek kiváló lehet! Várunk decemberi Tudásmenedzsment a gyakorlatban című nyílt tréningünkön, ahol bevezetést nyújtunk a tudásmenedzsment rendszer fejlesztésébe a közös nyelv, gondolkodásmód kialakításával és egyéni akcióterv támogatásával. Letisztult tartalom, teljesen megújult módszertan, online modulok, gyakorlati tudás, jelszavunk: learning by doing!
A tudásmenedzsmenttel kapcsolatban sok érdekes információt találsz honlapunkon, vagy kérdéseiddel, együttműködési szándékoddal keress bennünket a gyulay.tibor@kmexpert.hu e-mail címen!
Cikkünk megjelent a HRPWR online magazinban is.