Beszámoló a Tudásmentés módszervásárról
2018 első TM Műhelyének keretében arra kerestük a választ, hogy milyen módon lehet megragadni az egyének csoportok tudását, hogy az a szervezeti tudásbázisba kerülve szolgálhassa a célok megvalósítását. „Bemelegítésként” olyan eseteket idéztünk fel, amelyek tudásvesztéssel járnak. Szakértői inputként a tudásmentés logikáját ismerték meg a részvevők, majd csoportmunkában gyűjtöttük össze a bevált tudásmentési módszereket.
Írásunkban összegezzük a történteket, és bemutatjuk a csoportmunka eredményeit.
Első lépésként triádokban dolgoztunk. A hármasokat arra kértük, hogy idézzenek fel tudásvesztéssel kapcsolatos szituációkat.
Néhány példa a megosztott esetekből:
- Természetesen előkerült a távozó munkatárssal együtt elvesző tudás. Különösen nagy gondot okozhat ez a jelenség ott, ahol nagy a fluktuáció.
- Az egyszer megoldott probléma tapasztalatából, megfelelő dokumentálás nélkül alig marad valami.
- Abból is lehet probléma, ha valaki a tudását rögzíti ugyan, de más számára nem érthetően vagy bizonyos (fejben tárolt) elemek kihagyásával.
- A szóbeli tudáscsere eredményei, megfelelő írásbeli rögzítés nélkül, szintén elveszhetnek. Így tűnhet el a süllyesztőben sok üzleti háttér tudás vagy ötlet is.
- Informatikai átállások során is veszhet el információ, vagy ha a rendszer nem elég felhasználóbarát, a gyakorlatban nem hasznosul a tárolt tudás.
- A leggondosabban megőrzött adatok is értéktelenné válhatnak, ha a felhasználásukkal kapcsolatos tudás nincs hozzákapcsolva (pl. átszervezés miatt egy területre új emberek kerülnek).
- Tudásvesztés a tudás továbbadása során is bekövetkezhet. Példaként az jött elő, hogy egy bizonyos feladattal kapcsolatos tudást egymásnak adták tovább munkatársak, és egy-egy elem közben elveszett vagy sérült.
A következő csoportmunka fázis előtt egy rövid kiselőadásban mutattam be (Gyulay Tibor házigazda) a tudásmentés logikáját.
A közös munka fő elemeként (4 fős csoportokban) az alkalmazott, bevált tudásmentési módszereket gyűjtöttük össze. A listát, egy gyors magyarázat és összegzés után szavazásra is bocsátottuk, hogy kiválasszuk azt a néhány technikát, amiről részletesebben is beszélgetünk.
A legtöbb szavazatot az alábbi módszerek kapták:
Könnyen frissíthető, update-elhető, karbantartható tudásbázis
- Kulcsemberek motiválása
- Mentor program
- Szakmai kilépő interjú
- Story telling (történet mesélés)
- Tudástérképezés
Ezekről a módszerekről részletesen is megosztottuk az alkalmazással kapcsolatos tudásokat, tapasztalatokat.
A csoportmunkák eredményét az alábbi fotók tartalmazzák (a fotóra kattintva megjelenik az összes flip chart lap képe):
A program sikere is azt mutatta, hogy van érdeklődés a konkrét alkalmazható TM módszertanok megismerése iránt. Erre az igényre reagálva, a jövőben olyan egész napos workshopokat is fogunk szervezni, ahol egy-egy technikát teljes részletességgel bemutatunk, és az alkalmazásához szükséges készségeket is fejlesztjük.