a Tudásmenedzsment a gyakorlatban tréning kapcsán
December 5-6-án Tudásmenedzsment a gyakorlatban tréninget tartottunk. Bár a tréning a részvevőkért van, trénerként is fantasztikus élményeket éltem meg a programmal kapcsolatban, és rengeteg tanulságot vontam le a 2 nap tapasztalataiból.
Élmények sora a felkészüléstől a visszatekintésig
- Már a programra való felkészülést is nagyon jól éltem meg. Míg 8 éve, az első tréningre készülve a legnagyobb gondom az volt, hogy értelmezzem a franchise partnerünktől (Knoco) kapott hatalmas tananyagot, most azzal kellett „megküzdenem”, hogy az elmúlt majd’ egy évtized tapasztalatából, tudásanyagából mit kell kihagynom, hogy emészthető mennyiségű maradjon a program. Jó érzés volt, hogy szinte minden elemhez elő tudtam venni valamilyen saját élményt, konkrét tapasztalatot.
- Sok új dolgot kipróbáltam a toborzás során is. Az első videó meghívóm például kb. 10 percig volt kint a világhálón, majd miután egy barátom megkérdezte, hogy „Szerinted, végig fog nézni valaki egy 10 perces filmet?” azonnal visszavontam, és készítettem egy jóval rövidebb változatot. Kísérleteztem a FB hirdetésekkel is. Jó érzés volt, hogy viszonylag alacsony költséggel rengeteg elérést produkáltak a bejegyzéseim, de a honlapra kattintások száma már elenyésző volt, és erről a vonalról egy konkrét jelentkezőt sem sikerült regisztrálni.
- A legkellemetlenebb dolog, ami a tréninghez kapcsolódik, az a sok lemondás, visszalépés volt. 30 év tapasztalata alapján tésztában voltam vele, hogy a decemberi időszak még véletlenül sem tekinthető ideálisnak egy képzés megszervezéséhez, de olyan sok szóbeli elkötelezettséggel bírtam, hogy belevágtunk. aztán sorban jöttek a lemondások, még a tréning előtt 1 nappal (vasárnap) is érkezett értesítés, hogy valakik nem tudnak jönni.
- Nagyon színes volt a csoport összetétele: az egyszemélyes tanácsadó cégtől a több ezer fős ipari vállalat tudásmenedzsment koordinátoráig sokféle szervezetet képviseltek a részvevők. Ugyanilyen változatos volt a társaság a TM tapasztalatok vonatkozásában is; néhányuknak teljesen új volt a téma, de volt olyan, aki bizonyos TM módszereket már sikerrel alkalmazott az eddigi munkája során. Szerencsére, sikerült előnyt kovácsolnunk a vegyes előéletből és szervezeti háttérből, egymásra figyeléssel, az egymástól való tanulás szándékával dolgozta végig a team a 2 napot.
- Jó húzásnak bizonyult a vendégelőadók meghívása Konkrét élményeik, tapasztalatuk még gyakorlatiasabbá, foghatóbbá tette a program üzeneteit.
- Számomra a program záró szakasza hozta meg a csúcspontot. Amikor a részvevők arról beszéltek, hogy hogyan fogják alkalmazni a tréningen tanultakat a saját környezetükben, jó volt hallgatni, hogy milyen sok mindent visznek magukkal a 2 napból. A szóbeli értékelő kör megnyilvánulásait is jó volt hallgatni, de már akkor is az járt a fejemben, hogy a dicsérő szavak súlyát majd a sikeresen megvalósított TM programok fogják megadni.
Tanulságból is akadt elég!
Ha magunkra is alkalmazzuk azt, amit tanítunk, komolyan kell vennünk az „utólagos tanulást”, vagyis a tapasztalatok levonását. Tanulság most is volt rendesen.
- Decemberben nem tartunk több tréninget. Ráadásul ez a tanulság 2in1; az elmúlt 30 évben megismertük az év végi programszervezés kockázatait, mégsem hallgattunk a tapasztalatainkra. (A következő TM tréningünkre márciusban kerül sor)
- A kevesebb néha több! Nagyon sok mindent megpróbáltam belezsúfolni a 2 napba, így jóval kevesebb idő maradt az interakciókra, a tanultak játékos kipróbálására, saját élmény gyűjtésére. Ráadásul most a viszonylag kis létszám miatt, több idő jutott egy-egy részvevőre. Nagyobb létszámú csoportoknál jobban kell strukturálni az időt, színesebb módszertant kell alkalmazni.
- A kicsiknél is fontos a TM! Mivel a hosszú távú terveink között szerepel, hogy a tudásmenedzsment eszköztárát adaptáljuk a kis- és középvállalkozások számára, nagyon örültem, hogy a mostani programra sikerült megnyernem néhány kisvállalkozást is. Bár egy kicsit féltem, hogy a döntően nagyvállalatok szempontjából összeállított program, nem lesz követhető számukra, a végére egyértelműen kiderült, hogy az ő működésükben is hasonlóan fontos szerepet játszik a tudástőkével való gazdálkodás, mint a nagyoknál, sőt… Ha a módszerek egy jó része egy az egyben nem ültethető is át a kicsik gyakorlatába, megfelelő adaptációval náluk is eredményesen alkalmazható jó néhány bevált TM technika!
A fenti tanulságokat már a következő, 2017 márciusi TM tréningünkön is hasznosítani fogjuk.
Gyulay Tibor
a program trénere