Nálatok minden rendben van a szervezeti tudásvagyon kezelésével kapcsolatban? Akkor biztosan egyet sem tapasztaltok az alábbi tünetek közül:
- Túl sok időt fordítanak a munkatársak az információk, tudáselemek megtalálására.
- Egy új dolgozó betanítása hosszú időt vesz igénybe, és sok energiát igényel a többi kollégától.
- Ismétlődő hibákat követünk el, nem osztjuk meg, nem használjuk fel a tapasztalatokat.
- Nehezen áramlik a tudás a munkatársak és a szervezeti egységek között.
- Vannak olyan kulcsembereink, akiket nagyon nehezen tudnánk pótolni.
- …
A tudásmenedzsment az elmúlt évtizedekben komoly fejlődésen ment keresztül. A sikeres cégek elemzésével pontosan meg tudjuk határozni, hogy milyen tudásmenedzsment rendszert (TMR) kell kialakítani a szervezeti célok elérése érdekében. Nem elég pl., ha csupán az
IT feltételeket fejlesztjük. Ki kell alakítani a tudásfolyamatokat, és azokat be kell integrálni az értéktermelő folyamatokba. meg kell határozni a tudáskezeléssel kapcsolatos szerepeket, felelősségeket, és fejleszteni kell a TM kompetenciákat. A TMR irányítását is ki kell alakítani. Ki kell emelni a vezetők szerepét, felelősségét. Bár a tudásmenedzsmentnek vannak speciális kompetenciái, a rendszer irányítása vezetői feladat és felelősség. A megvalósításban persze szüksége van a tudásmenedzserre (CKO; Chief knowledge officer) és a többi TM szereplőre (tudásgazdák, tudásmunkások…). A tudáskultúrát is folyamatosan fejleszteni kell, olyan irányba, ahol a tudás birtoklás helyett a megosztást értékelik, lehet kísérletezni, akár hibázni is, de a tanulás a feladatok részévé válik.
Nálatok mely’ elemek vannak rendben, és hol van szükség fejlesztésre?