Forradalmi átalakulás várható a tudásmenedzsment és a tanuló szervezeti fejlődés világában. Az érdemi változtatások elindítása két fő tényezőre vezethető vissza. Egyrészt; minden eddiginél erősebben jelentkezik a piaci kényszer a tudástőke hatékonyabb kezelésére, másrészt a mesterséges intelligencia olyan eszközt ad a kezünkbe, ami már mindenki számára elérhető módon teszi lehetővé a tudásmenedzsment gyakorlatának teljes megújítását.
Írásomban nem csupán a várható trendeket szeretném bemutatni, hanem néhány gyakorlati tippel szeretném segíteni az olvasót, hogy milyen proaktív lépésekkel kezelheti hatékonyan ezt a helyzetet.
Ügyfeleink, partnereink „fájdalom pontjai”
A változás egyik alapfeltétele, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlanná váljon számunkra. Környezetünkben egyre többen jutnak el bizonyos témákban a „Most már tényleg tenni kell valamit!” szintre.
Lehet, hogy az alábbi felsorolásban Te is találsz olyan kihívást, aminek a megoldását már nem lehet tovább halogatni?
- Fluktuáció: Egy kulcs munkatárs távozása komoly kockázatot jelent a szervezet számára. A szervezetet elhagyó kolléga tudásának elvesztése konkrét veszteségeket okozhat, és jelentősen csökkenhet a hatékonyság az adott területen, amíg az utód eléri elődje tudásszintjét.
A nagyobb fluktuáció magasabb követelményeket támaszt az onboarding folyamatokkal szemben. Nem mindegy, hogy a betanuló személy milyen gyorsan jut el a megkívánt kompetencia szintre. Ráadásul a beillesztés rengeteg energiát igényel a kulcsmunkatársaktól. - Munkaerőpiaci helyzet: Egyre nehezebb megfelelő munkatársat találni. Ráadásul nem csak a kompetencia béli hiányosságokat kell kezelni, de a munka attitűd is jelentős átalakuláson megy keresztül. A jelentkezők nem akarnak hosszú távra elköteleződni, mások a tanulási szokásaik, a munkahellyel kapcsolatos elvárásaik.
- Hatékonysági kényszer: A nehéz gazdasági helyzet, a piaci verseny erősödése, a folyton változó környezet egyre nagyobb nyomást helyez a vállalkozásokra, hogy folyamatosan növeljék működésük hatékonyságát. Az „Így szoktuk”, „Eddig is sikeresek voltunk!” attitűd a fenntartható működés gátjává válhat. Nem engedhetjük meg magunknak az ismétlődő hibákat. Ha úgy érezzük, elértük képességeink határát, akkor akár be is zárhatjuk a boltot.
- Kiszolgáltatottság, zsarolhatóság: Ahol kulcstudások egy-egy személyhez kötődnek, ahol „nélkülözhetetlen” emberekre épül a működés, komoly veszélyben van a jövő. Itt nagyon fontos a kulcsemberek megtartása, de az igazi megoldás az, ha nem a személyekre, hanem a tudásuk szervezeti tudásvagyonba történő integrálására fókuszálunk.
Első lépés: a felismerés
Vannak olyanok, akik a megérzéseikre alapozva, ösztönösen megtalálják a kivezető utat. Ez azonban nem mindenek adatik meg, ráadásul elég komoly kockázattal jár a megérzések alapján történő cselekvés.
A többség számára a tudatos változtatás jelentheti a megoldást. Ennek első lépése, hogy felismerjük a valódi okokat és az egyes megoldási alternatívák hatását a teljes problémakörre.
Az alábbiakban ismertetek néhány olyan felismerést, amire támaszkodhatunk.
- Onboarding folyamatok tudatosabb megvalósítása. Nincs idő a hagyományos beillesztési tevékenységekre, tervszerűen, hatékonyan kell végezni ezt a feladatot. A tudásátadás korszerű eszközeire támaszkodva lehet előre lépni ezen a területen.
- A szervezeti tudás elsőbbsége az egyéni tudással szemben! Gondoskodni kell róla, hogy az egyének (sokszor csak a fejben megtalálható, ún. „tacit”) tudása bekerüljön a szervezeti tudásvagyonba. Nem elég, ha egy munkatársunk nagy tudással rendelkezik, a valódi érték, ha ez a közös tudásvagyon elidegeníthetetlen részévé válik.
- A mesterséges intelligencia (MI vagy AI) új távlatokat nyit. Sok, részben jogos félelem kapcsolódik az MI rohamos térhódításához. Mivel azonban olyan előnyökkel jár az adat és információfeldolgozásban, hogy nem megkerülhető tényező a tudásgazdálkodásban, nincs más választásunk, használnunk kell!
A jó hír, hogy ez a „játékszer” már nem csak a nagyok privilégiuma, az MI előnyeit akár a legkisebb vállalkozások is élvezhetik. - Paradigmaváltásra van szükség az érdemi fejlődéshez! Bizonyos területeken nem jobban kell csinálnunk valamit, hanem mást kell tennünk! Ha pl. nem kapunk olyan embereket, mint 20 éve, ha nincs annyi időnk arra, hogy betanuljon a feladatába, lehet, hogy a körülményeket, folyamatokat kell átalakítani.
- Rendszerszemlélet! Nagyon nem mindegy, hogy mivel kezdjük a változtatásokat. Meg kell találnunk azokat a pontokat, amikkel a legnagyobb hatást érhetjük el, és tudomásul kell venni, hogy a sikerre a rendszer valamennyi eleme hatással van. Ezért gyakran több rendszerelemnél is be kell avatkoznunk.
Mit tartogat a jövő?
Találkozhatunk néhány olyan vízióval, amik ma igencsak futurisztikusnak tűnnek, pedig…
- A „munkatárs nélküli vállalkozás” elképzelés 3 fős cégekről beszél, ahol a tulajdonosok elképzeléseit a „gép” (vagyis a mesterséges intelligencia) valósítja meg.
- Egy nemzetközi konferencián már felvázolták az oktató nélküli egyetem vízióját. Itt a tanagyag összeállításától, az oktatáson át az adminisztrációig minden az AI végez. Elképzelhetjük, hogy egy ilyen intézmény micsoda költség-előnnyel indul a versenyben.
(Egyébként ezt a témát az MTA Tudásmenedzsment Munkabizottságának konferenciáján is érintette egy előadó, aki azt a következtetést vonta le, hogy át fognak alakulni az oktatói szerepek.)
Mit kínálunk ügyfeleinknek?
Egy kisvállalkozó azzal fordult hozzánk, hogy szűkülő piacon kell helytállnia, miközben a kulcsemberei egyre nagyobb nyomást helyeznek rá, és úgy látja, hogy ha nem történik érdemi változás, akkor a cége nem tud nyereségesen működni a jövőben. A náluk indított projekt súlypontjai:
- Rögzítjük a kulcsemberek tudását, hogy csökkentsük a kitettséget, zsarolhatóságot
- A jelenlegi állapot feltérképezése során hatékonyság növelő változtatásokat vezetünk be.
- Ahol lehetséges, automatizáljuk a folyamatokat, és bizonyos műveleteket a „gépre” (AI) bízunk.
Egy állami hivatalban a megfelelő szintű utánpótlás jelenti a legnagyobb kihívást. Nem kapnak megfelelő színvonalú munkatársakat, és a hagyományos betanítási folyamat időigénye nagyobb, mint az adott munkakörben eltöltött átlag idő. Felismerték, hogy paradigmaváltásra van szükség. Tudásbázis építéssel, a mesterséges intelligencia alkalmazásával fogjuk elérni, hogy pár éven belül jóval kevesebb emberrel tudják elvégezni az egyre bővülő feladataikat.
Egy üzleti hálózat (klaszter) az egyedülálló tapasztalatát szeretné felhasználni egy fenntartható működési modell kialakításához. Az egyre apadó állami támogatásokat a saját tudástőkéjének hasznosításával szeretné kiváltani. A jelenleg a nagyrészt fejben lévő know-how átadható formába öntése és értékesítése a cél.
Amennyiben a fenti kérdések Benneteket is foglalkoztatnak, vagy kérdés merült fel Benned a jövőképpel és vázolt megoldási javaslatokkal kapcsolatban (esetleg más a véleményed), írd meg a véleményedet Kapcsolat oldalunkon!
Vedd fel a kapcsolatot velünk, ha érdekel a csapatunkkal való együttműködés!
Ha szeretnél hasonló írásokkal találkozni, iratkozz fel havi 2-3 alkalommal megjelenő hírlevelünkre!